Hypotéky zlevňují. A zlevňovat budou

V září pokles sazeb pokračuje

Včera se rozhodla pro výrazné snížení sazeb Komerční banka a s podzimními HYPODNY přišla Raiffeisenbank, která nabízí klientům za uzavření hypoték bonus 5000 Kč a tuto akci navíc doplnila snížením sazeb o 0,2 p.b. A víme i o dalším významném poskytovali hypoték, který oznámí snížení sazeb již zítra.

Tip: Přehled aktuálních nabídkových sazeb naleznete v našem Srovnávači.

Proč sazby klesají?

Prostor pro pokles sazeb vznikl razantním poklesem ceny zdrojů, čímž se bankám otevřel prostor pro masivní snižování sazeb. Cena zdrojů během jednoho a půl měsíce klesla o 0,2 (3Y) až 0,5 p.b. (10Y). Paradoxem dříve nevídaným je, že 10leté peníze jsou aktuálně o půl procentního bodu levnější než 3leté. Aktuální cena zdrojů odpovídá zhruba cenové hladině v létě 2017, kdy byly hypotéky s LTV do 80 % nabízeny se sazbou okolo 2,1 %.

Jak se budou hypoteční sazby vyvíjet dál

„S ohledem na vývoj ceny peněz a obecný trend poklesu sazeb na západních trzích očekáváme, že pokles sazeb bude pokračovat i během září a hypoteční sazby se postupně dostanou až ke 2 procentům a očekáváme, že se brzy objeví nabídky od 1.99 %“, říká Libor Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

Zdroj: Golem Finance, Hypoteční banka, RealityČechy.cz, Český statistický úřad