Zlatý věk hypoték brzy skončí

Podle šéfa UniCredit Bank Jiřího Kunerta končí období levných hypoték a rekordního množství peněz půjčených na úvěrech. Hlavní důvody jsou dva: přísnější pravidla pro poskytování hypoték, která prosadila Česká národní banka. Podle Kunerta ale bude hrát roli hlavně to, že výrazně ubude lidí, kteří budou úvěr na bydlení potřebovat.

Na hypotékách mají Češi napůjčováno rekordního tři čtvrtě bilionu korun, na nových úvěrech má letos poprvé padnout hranice 200 miliard. Hypotéky jsou nejlevnější v historii, zájem o koupi bytů roste, stejně tak jejich ceny. Tohle všechno už ale podle šéfa UniCredit Bank Jiřího Kunerta nebude trvat dlouho. „Příští rok očekávám, že hypoteční trh klesne možná až o deset procent,“ odhadl Kunert v rozhovoru pro HN.

Hlavní důvody jsou podle něj dva: přísnější pravidla pro poskytování hypoték, která prosadila Česká národní banka. Podle Kunerta ale hlavně to, že výrazně ubude lidí, kteří na úvěr na bydlení dosáhnou. V současnosti jej splácí už téměř 600 tisíc Čechů − a jen letos jich přibylo už 75 tisíc.

„Hypotéku už má skoro každý, kdo má na to příjem. Pokud nedojde k dalšímu významnějšímu růstu mezd, tak je složité, aby na ni dosáhlo více lidí,“ prohlašuje šéf UniCredit Bank.

Právě obavy z možného přehřátí trhu s hypotékami vedou centrální banku k zavádění tvrdších podmínek pro žadatele o úvěr. Centrální bankéři varují, že dnešní situace, kdy na hypotéku dosáhne mnoho lidí, se může vymstít. Aby banky získávaly nové klien­ty, mohly by začít půjčovat i lidem, kteří nemají odpovídající příjmy.

Nyní ekonomika roste a nezaměstnanost je nízká, ale pokud by se to změnilo, řada takových lidí by najednou mohla mít problém úvěr splácet.

Od října už proto z nabídky bank třeba zmizely stoprocentní hypotéky − tedy takové, kdy člověk nemusí mít na koupi nemovitosti naspořenou ani korunu a vše si půjčí. Zatím jde o doporučení ČNB, ale většina bank se jím řídí. Brzy přibudou další omezení. Například že na pořízení bytu budou lidé muset mít víc vlastních peněz a důležitější než dnes bude i výše jejich výdělku. Tyhle změny nadiktuje nový zákon, který se nyní chystá − takže pro banky budou závazné.

Se zrušením stoprocentních hypoték Kunert souhlasí. „Jsem sice liberál a nemám rád zasahování do konkurenčního prostředí, ale v tomto případě to docela beru. Když někomu na něco půjčujete, je rozumné, aby se na tom nějak podílel,“ zdůrazňuje. Od října mohou banky půjčovat maximálně 95 procent hodnoty nemovitosti, od příštího dubna pak ještě o dalších pět procent méně. Navíc na tyto nejrizikovější hypotéky budou smět dávat jen omezené množství peněz.

Očekává se také, že s koncem „zlatého věku hypoték“ dojde i k jejich zdražení. V posledních letech úrokové sazby neustále klesaly: za září byl průměrný úrok českých bank na rekordním minimu 1,82 procenta.

Od prosince ale začne platit nový zákon, který umožní levnější předčasné splacení úvěru. Riziko, že takto přijdou dřív o klienty, si banky plánují vynahradit zdražením hypoték.

„Myslím, že k nějakému zvýšení úroků dojde. Čekám to někdy během příštího roku a spíš postupně než skokově,“ předpovídá Kunert. Úrokové sazby jsou podle něj už na hraně výnosnosti hypoték.

Méně peněz na úvěry a jejich zdražení naopak způsobí, že ceny bytů a domů přestanou stoupat tak rychle jako nyní. „Ceny nemovitostí porostou dál, ale přibrzdí,“ odhaduje Libor Ostatek ze společnosti Golem Finance, která se specializuje na hypotéky.

S tím souhlasí i Lucie Drásalová ze společnosti Partners. „Očekávám zvolnění tempa růstu. V některých městech a krajích už jsou ceny poměrně vysoko, zejména v Brně a v Praze,“ říká.

Podle Josefa Rajdla z firmy Fincentrum růst cen nemovitostí zvolní i kvůli tomu, že v nabídce již není dost zajímavých bytů či domů.

Publikováno v Hospodářských novinách a následně i na portálu iHNed.cz